20 najczęściej popełnianych błędów podczas fotografowania

20 najczęściej popełnianych błędów podczas fotografowania

20 błędów które popełniają osoby zaczynające przygodę z fotografią

Analizując zdjęcia osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografią, bardzo szybko można zauważyć pewne powtarzające się błędy. Oczywiście nie pojawiają się one u wszystkich, ale bardzo szybko można zobaczyć różnice między osobami, które się rozwijają, czytają, robią kursy fotograficzne i uczą się nie tylko na swoich błędach, ale przede wszystkim na cudzych, a tymi, którzy robią zdjęcia na wyczucie. Stworzyłam listę z najczęściej powtarzających się błędów. Sprawdź czy, któryś z nich Cię dotyczy. Zobacz jakim jesteś fotografem 🙂
 1. Odważny fotograf! Za trzy dni wyjazd na wymarzone wakacje, a ty właśnie wpadłeś na pomysł, żeby kupić nowy aparat? Oczywiście czasu na porządne przetestowanie oraz zapoznanie się z nim brak, więc wyruszasz na urlop i przywozisz mnóstwo nieudanych zdjęć. Brzmi znajomo? Jeśli nie będziesz znać swojego aparatu nie będziesz robić dobrych zdjęć.
 2. Fotograf gadżeciarz. Zabierasz ze sobą za dużo sprzętu. Wszystkie możliwe obiektywy, filtry, rybie oczka i inne gadżety. Plecy uginają się pod ich ciężarem, a połowy nawet nie wyjąłeś z plecaka. Pamiętaj, czasami less is more! Żeby robić dobre zdjęcia, nie trzeba zabierać ze sobą tony sprzętu.
 3. Pijany fotograf. Widziałeś kiedyś, aby horyzont był krzywy, domy się waliły, a drzewa przewracały? No nie, takie rzeczy są w naszej rzeczywistości proste. Pamiętaj, nie rób zdjęć pod wpływem alkoholu! 🙂
 4. Fotograf bez perspektyw. Nigdy nie zastanawiałeś się za specjalnie nad perspektywą zdjęcia, przez co swoje dzieci oraz psa fotografujesz z góry. Robiąc portret żonie, zawsze wychodzi Ci drugi podbródek, pomimo, że ona go wcale nie ma? Nie ma się co dziwić, że się złości, kiedy robisz jej takie zdjęcia 🙂
 5. Fotograf zanudzacz. Robisz zdjęcia wszystkiego i wszystkiemu, a potem katujesz nimi swoich znajomych. Po 10 takim samym ujęciu wszyscy ziewają i zmieniają temat. Wszystko wskazuje na to, że zapomniałeś zrobić selekcji.
 6. Fotograf perfekcjonista. Robiąc zdjęcia krajobrazu, nie wiedzieć dlaczego twój horyzont jest zawsze centralnie na środku. Ale nie martw się, nie jesteś sam z tym problemem. Wiele osób myśli, że tak ma być, tymczasem, to jeden z największych błędów fotograficznych.
 7. Leniwy fotograf. Mimo iż doskonale wiesz o tym, że lepsze zdjęcia można robić w trybie manualnym, ty ciągle pstrykasz fotki na automacie. Nie chce ci się poświęcić czasu na to, aby opanować tryb manualny. To wcale nie jest takie trudne jak Ci się wydaje!
 8. Fotograf amputator. Obcinasz ludziom ręce i nogi w najgorszym punkcie, czyli w stawach. Obcinanie rąk w łokciu czy nadgarstku jest dużym błędem fotograficznym. Tak samo jak obcinanie nóg w kostkach i kolanach, a także w pasie. Nie rób tego!
 9. Fotograf krótkowidz. Tak bardzo skupiłeś się na swoim modelu, że zupełnie nie zauważyłeś, że w tle jest totalny chaos i bałagan. Albo, że ktoś niepostrzeżenie wszedł w kadr, a może twojemu modelowi nagle z głowy wyrosło drzewo? 🙂
 10. Chaotyczny fotograf. Robisz zdjęcie, ale nie zastanawiasz się nad jego kompozycją. Pstrykasz co popadnie, przez co zdjęcia nie przyciągają wzroku. Dzieje się na nich za dużo, przez co uwaga oglądającego nie skupia się na tym co tak naprawdę chciałeś pokazać.
 11. Fotograf karykaturzysta. Zrobiłeś portret żonie, ale jej się nie podoba, twierdzi, że jakoś dziwnie na nim wygląda. Nic dziwnego jeśli zrobiłeś go na niewłaściwej ogniskowej i zniekształciłeś jej twarz. Warto wiedzieć, jakich obiektywów/ogniskowych zdecydowanie nie należy używać do robienia portretów.
 12. Fotograf samouk. Do wszystkiego dochodzisz sam metodą prób i błędów. Niby nic złego, ale jednak wymaga dużej ilości czasu, niepotrzebnego stresu oraz frustracji. Zdecydowanie lepiej uczyć się od innych. Tych, którzy już mają tę drogę za sobą.
 13. Fotograf śpioch. Jesteś fotografem śpiochem, przesypiasz najpiękniejszy czas na zdjęcia czyli wschód słońca! Większość twoich zdjęć jest zrobiona w ciągu dnia, czyli tak naprawdę w najgorszym świetle.
 14. Fotograf trzęsidupa. Naczytałeś się w internetach, że lepiej nie robić zdjęć pod światło, bo zazwyczaj wychodzą prześwietlone. Zatem na wszelki wypadek ich nie robisz. Błąd! Wystarczy poznać kilka zasad robienia zdjęć pod światło i już nigdy nie będziesz się bał wpadającego światła do obiektywu.
 15. Spóźnialski fotograf. Kochasz fotografować wschody słońca. Nastawiasz zegarek tak, żeby być na miejscu punktualnie. Docierasz na miejsce w momencie, kiedy na horyzoncie pojawiają się pierwsze promyki słońca. To znaczy, że minął cię najpiękniejszy spektakl, który odbył się dokładnie 15 minut temu.
 16. Fotograf – specjalista od błyskania. Zabrałeś aparat na urodziny znajomych. Narobiłeś milion zdjęć z lampą. Wszyscy mają na zdjęciach czerwone oczy. Do tego twarz jest często prześwietlona, a dookoła ciemność? Tak się dzieje, jeśli nie wiesz jak korzystać z lampy błyskowej.
 17. Fotograf – nocny marek. Fotografia nocna to twoje największe hobby. Kiedy wszyscy śpią ty kolekcjonujesz kolejne kadry. Niestety późna noc, to nie jest dobry moment na zdjęcia, bo niebo jest całkowicie czarne.
 18. Niecierpliwy fotograf. Widzisz fajne miejsce, robisz fotkę i idziesz dalej, tymczasem, żeby zrobić dobre zdjęcie czasami trzeba poczekać na właściwy moment, albo nawet wrócić w dane miejsce dwa razy. Cierpliwość to najważniejsza cecha fotografa.
 19. Nadgorliwy fotograf. Obrabiasz zdjęcia godzinami, masz wrażenie, że są coraz lepsze, coraz piękniejsze, bardziej kolorowe….aż nagle słyszysz od kogoś, że kolory są przekłamane, nienaturalne, niebo za niebieskie, woda zbyt turkusowa. Wszystko wskazuje na to, że przesadziłeś z obróbka 🙂
 20. Profesjonalny fotograf! Żaden z powyższych punktów Cię nie dotyczy? Gratulacje! Jesteś profesjonalnym fotografem!Jeśli jednak większość punktów dotyczy Ciebie i chcesz to zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć. Zobacz mój kurs fotograficzny, który usystematyzuje Twoją wiedzę i sprawi, że zaczniesz w końcu robić dobre zdjęcia!
Jeśli jednak większość punktów dotyczy Ciebie i chcesz to zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć. Zobacz mój kurs fotograficzny, który usystematyzuje Twoją wiedzę i sprawi, że zaczniesz w końcu robić dobre zdjęcia!
Do końca promocji
zostało tylko:
KURS JEST DOSTĘPNY
W DWÓCH PAKIETACH
Kurs fotografii podróżniczej
 • Dostęp do 43 lekcji podzielonych na 7 rozdziałów – w sumie ponad 10h materiału wideo

 • Pliki RAW na których możesz ćwiczyć obróbkę zdjęć 

 • 8 presetów dzięki, którym Twoje zdjęcia będą wyglądać profesjonalnie

 • Możliwość robienia lekcji we własnym tempie

 • Dostęp do wszystkich lekcji od razu przez 12 miesięcy

699zł
499zł
Kurs fotografii podróżniczej
+ 1h konsultacji online
 • Dostęp do 43 lekcji podzielonych na 7 rozdziałów – w sumie ponad 10h materiału wideo

 • Pliki RAW na których możesz ćwiczyć obróbkę zdjęć 

 • 8 presetów dzięki, którym Twoje zdjęcia będą wyglądać profesjonalnie

 • Możliwość robienia lekcji we własnym tempie

 • Dostęp do wszystkich lekcji od razu przez 24 miesiące

 • 1h konsultacji online, podczas której ocenię efekty Twojej pracy, omówimy Twoje zdjęcia i odpowiem na wszystkie Twoje dodatkowe pytania. Termin lekcji ustalasz sam – nie ma ograniczeń czasowych.

999zł
799zł